Quantcast
Channel: martahren2112 – Stare slike
Viewing all 92 articles
Browse latest View live

1957 Begunje – Kmetijska šola (2)

$
0
0

141214850V šolskem letu 1956/57 je prišel za ravnatelja v Begunje učitelj Vinko Toni. Nadaljeval je delo tovariša Otrina. Poleg njega je pri pouku sodelovala tudi njegova žena, gospa Marija Toni, ki je bila medicinska sestra. Slušateljem je predstavila zdravstvene probleme, pomoč pri poškodbah in boleznih ter delovala zdravstveno vzgojno.

V šolski kroniki piše za leto 1956/56: Kmetijsko gospodarsko šolo je obiskovalo 18 slušateljev drugega letnika.

Poleg strokovnih ekskurzij, ki sem jih omenila v prvem prispevku, so bili na strokovni ekskurziji še v Zalogu pri Ljubljani, v Tovarni močnih krmil in na kmetijskem posestvu, kjer so redili živino. Tone Hren se spomni, da so imeli na veterinarski postaji osem plemenskih bikov, krasnih živali, ki so tehtali okrog 1200 kg vsak, lisaste pasme, ki so jim jemali seme. Fantje so si ogledali celoten postopek pridobivanja semena. To so bili začetki umetnega osemenjevanja krav.

Ko sem Toneta vprašala, kako se lahko po šestdesetih letih natančno spomni, koliko bikov so imeli in kakšne barve so bili, mi je odgovoril: “Vsak si zapomni tisto, kar ga zanima”.

Slika je nastala ob ogledu vzorne kmetije v Danah v Loški dolini. Gospa na sliki je sodelovala s kmetijsko zadrugo in je redila plemenske svinje. Prav ob obisku učencev Kmetijske šole iz Begunj je, po pripovedovanju Toneta Hrena in Toneta Medena, ena od svinj kotila mladičke, ki so bili tako kot mama svinja črno beli. Živinozdravnik, ki je pomagal pri kotitvi, je natančno napovedal, kakšne barve bo mladi prašiček. fantom se je to zdelo zelo zanimivo.

141214850
  •  Čepi Tone Meden – Tonkov iz Bezuljaka.
  • Stojijo: Stane Debevec – Gornji Kotov iz Bezuljaka; živinozdravnik Zupan; gospodinja, ki je imela vzorne svinjske hleve; veterinar s kmetijskega posestva v Loški dolini.
141214850-001
  • Čepi Alojz Debevec – Žogarjev iz Bezuljaka.
  • Stojijo: Tone Hren – Mivč iz Bezuljaka; Tone Turšič – Šinčov iz Bezuljaka; Alojz Škrlj – Dolnji Popkov iz Bezuljaka.
Ne vem, zakaj so na vseh slikah le bezovski fantje, Kmetijsko gospodarsko šolo so obiskovali fantje iz vseh vasi begunjskega šolskega okoliša, v prvem letu kar 22. Žal je na kmetijah ostalo le malo slušateljev, saj je na kmetiji le en gospodar, ostali so si poiskali službe v mestu.

Slovarček:

  • Tovarna močnih krmil: tovarna, kjer so izdelovali dodatke za prašičjo krmo

Viri:

  • Tone Meden – Tonkov, Bezuljak
  • Tone Hren – Mivč, Bezuljak
  • Šolska kronika OŠ Begunje pri Cerknici za šolsko leto 1956/57

Kraj:
Datum: maj 1957
Avtor: Vinko Toni
Zbirka: Vinkotov kufr
Skenirano: 14. 12. 2014
Oblika: negativ 6×6



1957 Zagreb – Velesejem

$
0
0

140617103Zagrebški velesejem (Zagrebački velesajam) je bil po drugi svetovni vojni pojem za veliko sejemsko prireditev v novi državi Jugoslaviji. Prva sejemska prireditev je bila spomladi 1947. Sodelovali so tudi razstavljavci iz tujine. Sejem so naslednja leta organizirali jeseni. Od leta 1953 pa so poleg jesenskega organizirali tudi Spomladanski mednarodni zagrebški velesejem.

Spomladi 1957 so Spomladanski mednarodni zagrebški velesejem obiskali tudi slušatelji Kmetijsko gospodarske šole (KGŠ) iz Begunj pri Cerknici. Vodil jih je ravnatelj Osnovne šole Begunje tovariš Vinko Toni. Ogleda sejma se je udeležil tudi predavatelj na KGŠ inženir agronomije tovariš Rozman.

Tone Hren in Tone Meden iz Bezuljaka se spominjata, da so se v Zagreb peljali z vlakom. Prespali so v nekem internatu, na žimnicah na tleh. Ogledovali so si predvsem kmetijske stroje.

�Z leve:
  • stojijo France Debevec – Boštjanov iz Bezuljaka,
  • Franc Debevec – Vikleč iz Begunj,
  • Tone Meden – Tonkov iz Bezuljaka,
  • ing. agronomije Rozman,
  • čepi Tone Turšič – Šinčov iz Bezuljaka.
�Stojijo z leve:
  • France Jernejčič – Gregorjev iz Dobca,
  • Vinko Toni – ravnatelj,
  • mogoče France Kranjc – Mivč iz Topola,
  • Miro Zrimšek – Jurjev iz Dobca,
  • Alojz Debevec – Žogarjev iz Bezuljaka,
  • Alojz Škrlj – Dolnji Popkov iz Bezuljaka.

Čepijo z leve:

  • Tone Hren – Mivč iz Bezuljaka,
  • Anton Kranjc – Mihovčkov iz Topola,
  • Stane Debevec – Gornji Kotov iz Bezuljaka.

Viri:

  • Anton Hren, Bezuljak
  • Anton Meden, Bezuljak
  • Anton Kranjc, Ljubljana

Kraj: Zagreb
Datum: spomladi 1957
Avtor: Vinko Toni
Zbirka: Vinkotov kufr
Skenirano: 17. 6. 2014
Oblika: negativ 6×6


Begunje 1956/57 – 2. razred

$
0
0

140618123 Vesela sem bila, ko je Miloš med filmi “Iz Vinkotovega kufra“našel tudi sliko mojega drugega razreda v šolskem letu 1956/57. Tako, čisto našo, kjer je samo naš razred. O naših dogodivščinah z ribjim oljem sem napisala že v enem prejšnjih postov, tam je moj drugi razred slikan skupaj z višjimi razredi. Z nami sta obe učiteljici, tovarišica Marija Martinčič – Negrotova Minka iz Cerknice in tovarišica Andreja Peršin. Slikani smo na prostoru med šolo in župniščem pod kostanji. Tega kostanja ni več, so pa asfaltirani parkirni prostori. Približno na tem mestu je sedaj postavljen spomenik dr. Jožetu Debevcu, Begunjcu, duhovniku in prvemu prevajalcu celotne Dantejeve Božanske komedije v slovenščino. Zadaj levo se vidi Kznarjeva hiša, ki je ob povečanem prometu ovirala preglednost. Že pred nekaj leti so jo porušili. Na vogalu vidimo večji kamen, ki je preprečeval, da bi z vozovi poškodovali vogal hiše ali bi ga pozimi odnesel snežni plug. Predvidevam, da je bilo slikano v maju 1957, ker so deklice iz Begunj že brez nogavic in v sandalih, tiste iz okolice pa smo še v gambah, večinoma svetlo rjavih, da se ni poznal vsak prah, in v visokih čevljih ter v doma štrikanih jopicah.

140618123-001
  • Prva vrsta spodaj z leve: Marta Hren, Kovačeva iz Bezuljaka; Milka Kraševec z Gmajnce; učiteljica Marija Martinčič.
  • Druga vrsta: Anica Meden, Mim∂na iz Topola; Franc Oblak iz Otonice; Anton Popek, Robč iz Begunj; Janez Meden, Mežnarjev iz Selščka.
  • Tretja vrsta: Vinko Hren, Antonov iz Bezuljaka; Janko Maček, Mačkov iz Selščka; Marija – Minka Škrlj, Grmkova iz Begunj; Tone Turšič, Dolnji Kotov iz Bezuljaka.
140618123-002
  • Prva vrsta spodaj z leve: učiteljica Andreja Peršin; Marjanca Istenič, Poštarjeva iz Begunj; Marinka Lukovič iz Selščka; Marija – Maša Korošec, Korošcava iz Begunj.
  • Druga vrsta: Julka Kotnikova iz Begunj; Ela Kranjc, Ličenova iz Begunj; Danica Kogovšek iz Begunj; Anica Debevec, Žogarjeva iz Bezuljaka.
  • Tretja vrsta: Jože Kranjc, Francetov iz Topola; Jože Popek, Šuštarjev iz Bezuljaka; Žarko Kranjc, Mihovčkov iz Begunj; Jože Ravnik, Bonačov iz Topola.

Slovarček:

  • gambe: bombažne otroške hlačne nogavice, kasneje smo jim rekli tudi žabe
  • štrikana jopica: pletena jopica

Kraj: Begunje Datum: 1957 Avtor: Vinko Toni Zbirka: Vinkotov kufr Skenirano: 18. 6. 2014 Oblika: 3x negativ 6×6


1924 Bezuljak – Novi zvonovi

$
0
0

140413866Fotografija prikazuje nove bezovske zvonove, za njimi pa so njihovi botri in botre v pričakovanju slovesnega blagoslova.

V Bezuljaku so pred drugo svetovno vojno dekleta in fantje pogosto prepevali staro ljudsko pesem Zvonikarjeva:

Ko dan se zaznava, Danica priplava,

se sliši zvonjenje čez hribe, čez plan.

Zvonovi zvonite, na delo budite,

ker naše življenje le kratek je dan!

Kdor hoče živeti in srečo imeti,

naj dela veselo pa moli naj vmes.

Zvonovi zvonite, k molitvi vabite,

ker prazno je delo brez žegna z nebes.

Podružnična cerkev Marije Vnebovzete v Bezuljaku ima že dolgo 3 zvonove – najmanj pa od leta 1743. To je redkost pri podružnicah. Leta 1907 in 1909 so Bezovci dali mali in veliki zvon (bil je počen) preliti. Med prvo svetovno vojno, leta 1917, je avstro-ogrska vojska cerkvi vzela srednji in veliki zvon. V zvoniku je ostal le mali zvon, ki običajno naznanja smrt v vasi.Proti koncu leta 1923 so vaščani pri Strojni livarni in zvonarni Samasa v Ljubljani naročili izdelavo novih zvonov: velikega, srednjega in prelitje starega, malega zvona. Dotedanji mali zvon za vaščane ni lepo pel – ni imel lepega zvena. Nove bronaste zvonove so v Bezuljaku 25. maja 1924 po blagoslovu dvignili v zvonik.

Novi zvonovi so uglašeni na tri tone: mali zvon – ton C, veliki zvon – ton Fis, srednji zvon – ton A. Trozvok C – Fis- A lepo zveni.

Zvonovi imajo napise:
Veliki zvon: O, Marija, prosi za nas!
Srednji zvon: Vojske, kuge, reši nas!
Mali zvon: Ob hudi uri varuj nas!

Napise je sestavil čevljar in mežnar Janez Popek. Najbolj sta si za nove zvonove prizadevala mežnar Janez Popek in cerkveni ključar Anton Hren – Mivč, Bezuljak 2. Nabirala sta denar pri vaščanih Bezuljaka, po vaseh na Menišiji in pri izseljencih v ZDA. V zahvalo za darove še dan današnji zazvoni navček vedno, ko v vas pride obvestilo o smrti rojaka kjerkoli po svetu. Del denarja so dobili za posekan les v cerkveno-soseskinem gozdu, tesane trame in deske. Račun za nove zvonove je bil 94.000 dinarjev. To je bil tedaj velik denar – za primerjavo: kilogram bele moke je bil 4 dinarje.

Na fotografiji so lepo okrašeni novi zvonovi in njihovi botri in botre, ki čakajo na slovesen blagoslov. Botri imajo na prsih pripete šopke. Kot pri krstu otrok imajo botrice v rokah okrašene sveče. Botrstvo je pripadlo gospodarjem in njihovim ženam, ki so za zvonove največ darovali.

Zvonove je blagoslovil cerkniški dekan Jožef Juvanec ob asistenci Mateja Ježka, župnika v Begunjah in upokojenega duhovnika Jožefa Laznika iz Ljubljane. Duhovnik Laznik je bil stric žene gostilničarja Janka Medena iz Begunj.

Ko so nove zvonove dvignili in namestili v zvonik, je bil njihov glas vaščanom takoj všeč. Še danes lepo pojejo.

Najlepše je z njimi zvonil mežnarjev sin Anton Popek – Šuštarjev, ki je kot mežnar nasledil svojega očeta leta 1932. Med drugo svetovno vojno, ko je bil Anton Popek v italijanskem zaporu in internaciji, so Bezovci komaj čakali, da se je vrnil in so zvonovi spet lepo zapeli.

Ko je ob sobotah in pred prazniki popoldne zvonilo delopust, smo Bezovci slišali, da zvonovi pojejo: »Kompavo brat’, kompavo brat’, jutri bo nedelja!« Bajtarske ženske so v pomladanskem času, ko je zmanjkalo ozimnice za prašiče, nabirale kompavo, jo doma poparile s kropom ali skuhale v svinjskem kotlu in jo sesekljale s sekalom.

140413866-001Za malim zvonom stojita Anton Švigelj – Švigljev in njegova mlada žena Frančiška, roj. Rogelj. Upognjena sveča v rokah Švigljeve gospodinje je dokaz, da je bila tista nedelja v maju lep, sončen, vroč dan.
140413866-002Z leve sedi Marija Meden, roj. Tavčar, – Klemenova, za njo stoji njen mož Klemen Meden. Poleg nje sedi Tilka Uranič, roj. Urbas, Urbanova iz Bezuljaka, poročena v Ljubljani. Za njo stoji Franc Meden – Tonkov. Zadnji par sta Ivana Švigelj, roj. Matičič – Kešlanova gospodinja in njen mož Anton Švigelj.
140413866-003Spredaj stojita Frančiška Furlan, roj. Obreza in njen mož Jožef Furlan – Kavčev. Zadaj se vidita glavi dveh najbolj zaslužnih mož za nove zvonove: levo mežnar Janez Popek in desno ključar Anton Hren.

Slovarček:

  • kompava: bodeča neža
  • delopust: čas ob sobotah in dnevih pred praznikom, ki ga je naznanilo slovesno zvonjenje – pritrkavanje in je pomenilo konec težjega fizičnega dela na polju

Prispevek je napisala: Marija Hren.

Kraj: Bezuljak
Datum: 25. maj 1924
Avtor: neznan
Zbirka: Marta Hren
Skenirano: 13. 4. 2014
Oblika: kopija fotografije


1907 Bezuljak – Družinska slika

$
0
0

120914363Družina Antona Hrena iz Bezuljaka se je verjetno postavila pred fotografa ob žegnanju, na Veliko mašo – 15. avgusta. Sklepam iz dejstva, da je na sliki tudi stric, ki je prišel na žegnanje k sestrini družini. Da bi bila slika lepša, so zadaj na ranto obesili rjuho, ki se ji vidi, da je bila lepo zložena, saj se poznajo pregibi.

Anton Hren ima na suknjiču pripeti dve odlikovanji. Predvidevamo, da ju je dobil med služenjem v vojski.

Leta 1878 je Avstro-Ogrska s cesarjem Francem Jožefom na kongresu vladarjev v Berlinu dobila dovoljenje, da okupira Bosno in Hercegovino, ki sta bili do tedaj približno 400 let pod Turki. Tam je 1875 izbruhnil upor proti Turkom. Avstro-ogrska vojska je posredovala, da bi umirila razmere in zaščitila kristjane. Tja so poslali izkušene vojake. Anton Hren je v avstro-ogrski vojski ravno odslužil redni vojaški rok, ko je moral v Bosno. Skupno je služil vojsko 7 let.

Hrenova rodbina je na Menišiji prvotno živela v Begunjah 24, v sedanji Cencovi hiši. Po podatkih rodovnika, ki ga je napisal gospod Andrej Makovec, župnik v Begunjah, je bila rodbina Hren v Begunjah že pred letom 1790. Matej Hren je bil župan v Begunjah in je imel 7 otrok. Njegov vnuk Janez Kancij Hren se je poročil z Marijo Turšič, Mivčo iz Bezuljaka št. 2. Imela sta 9 otrok. Njun drugi sin Anton Hren, rojen 1853, se poročil 1884 leta s Katarino Plesničar iz Dobca. Kupil je bajtarsko hišo na Gornjem koncu Bezuljaka in si ustvaril družino v Bezuljaku 32 – pri Antonovih. Imela sta dve hčeri. Ker mu je žena umrla po drugem porodu, se je Anton Hren drugič poročil z Marijo Korošec, Mežnarjevo s Kožljeka. Imela sta 7 otrok. Ta družina je na sliki.

Na sliki stojijo z leve:

  • hči Marija Hren- Micka, roj 1896,
  • oče Anton Hren, roj. 1853,
  • sin Franc Hren, roj. 1891,
  • hči iz prvega zakona Ivana, roj. 1886,
  • sin Janez, roj 1899,
  • svak Janez Korošec, Mežnarjev s Kožljeka.

Spredaj z leve:

  • stoji sin Jožef Hren, roj. 1901,
  • sedi mati Marija, rojena Korošec,
  • v naročju drži sina Alojzija Hrena, roj. 1905, še v kiklci.
  • Na tleh sedi sin Anton Hren, roj 1894, ki je bil hrom.

Naš ata, Jože Hren, so se spominjali, kako so kot otroci hromega bratca naložili v kareto, ga s težavo peljali v breg, pod Kucelj, potem pa je šlo zlahka navzdol. Oni so uživali, mali Tonček pa je vpil od strahu, da ga ne bi prevrnili.

Le redko dobimo fotografijo s tako dobrim zapisom na zadnji strani.

120914363z

Rodbina Antona Hren-a iz Bezuljaka;

Tone

njegova žena (Mežnarjeva iz Kožljeka)

3 hčere

4 sinovi ( 1 hromast – revček)

s kraja na desni – njen brat mežnar na Kožljeku

—–

Tonetova sestra omožena pri Lukovih v Grahovem

prejel jaz 25. XII. 07

Vračam to spominsko ploščico domačim, ker za me, ki sem vže ob kraju groba nima več pomena!    stric Jakob 1. V. 924

Ta stric Jakob Hren je bil mlajši brat Janeza Kancija Hrena. Bil je študiran mož, pravnik, ki je bil slovenski poslanec v državnem zboru na Dunaju. Stric najbrž ni vedel, da so bili v tistem času vsi majhni otroci, do starosti približno treh let, v kiklcah. Zato je napisal, da so na sliki 3 hčere. Tretja hčerka Nežka je bila takrat še v maminem trebuhu, mati držijo v naročju sinčka Alojza.

Anton Hren 1894 mati Marija Hren  in v naročju Alojzij Hren 1905 Jožef Hren 1901 Marija Hren - Micka 1896 Oče Anton Hren 1853 Sin France Hren 1891 Ivana Hren 1886 zadaj Janez Korošec, spredaj  Janez Hren 120914363v

Slovarček:

  • kiklca: obleka za deklice
  • kareta: ročni voziček na dveh kolesih, uporabljali smo ga, da smo z njiv pripeljali krmo za prašiče ali travo za živino
  • ranta: tanjši lesen drog

Viri:

  • Marija Hren, Bezuljak

Kraj: Bezuljak
Datum: avgust 1907
Avtor: neznan
Zbirka: Marija Hren
Skenirano: 14. 9. 2012
Oblika: fotografija nalepljena na karton


1957 Rakov Škocjan –Športni dan

$
0
0

141214880Športni dnevi so bili v petdesetih letih prejšnjega stoletja precej drugačni kot so danes. Učenci nižjih razredov smo šli za športni dan proti Čopčemu malnu in smo igrali ” med dvema ognjema” ali kakšne druge igre. Begunjski učenci višjih razredov so šli na športni dan peš v Rakov Škocjan. Približno 12 km tja in 12 km nazaj, prej pa so morali priti še peš od doma do šole in potem nazaj, nekateri tudi celo uro hoda.

Na fotografiji so ob potoku Rak pred velikim naravnim mostom. Voda je precej nizka.

Vsa dekleta so v krilih, dolgih hlač deklice na kmetih tedaj še niso nosile. Kako so bili obuti lahko samo ugibamo. O supergah ali kakih drugih športnih čevljih ni bilo ne duha ne sluha. Ivanka Debevec iz Bezuljaka se spominja tega športnega dne predvsem po močno ožuljenih nogah.

Za malico so imeli s seboj kos kruha, vodo, ki takrat še ni bila onesnažena, so lahko pili iz potoka.

Če bi današnji nadobudni mladini predlagali tak športni dan, bi se uprli vsi: učenci, ki ne bi hoteli toliko časa pešačiti, starši, ki ne bi dovolili, da so otroci ves dan brez hrane in primerne pijače in učitelji, ker se en sam ne bi upal s tolikimi učenci nikamor.

141214880-001
  • Stojijo z leve: Janez Turšič – Turščov s Kožljeka; Marjan Plut – doma iz Bele krajine, živel pri Krajnčih v Dobcu; Ana Urh – Trantarjeva iz Begunj; Anka Stražiščar – Brešča iz Dobca; Majda Debevec – Gornja Kotova iz Bezuljaka; Minka Nared – Francetova iz Dobca; Pepca Juvančič – Tonetova iz Begunj; Mima Kranjc – Kopitova in Marija Petrič – Tomaževa iz Begunj.
  • Čepijo z leve: Ana X – Jurčkova iz Begunj; Vojko X; France Zalar – Kevdrn iz Bezuljaka; Jože Turšič – Tomažičov; France Obreza – Mihov iz Bezuljaka; Beno Rožanc – Kovačev z Brezja; Marinka Katern – Zrimškova iz Dobca; Ana Meden – Jagrova iz Topola.
141214880-002
  • Stojijo z leve: Ana Suhadolnik – Žnidarjeva s Kožljeka; Anica Zalar – Gornja Popkova iz Bezuljaka; Ivanka Katern – Severjeva iz Bezuljaka; Mira Kranjc – Krajnča s Kožljeka; Milka X – Bonačeva iz Topola; Minka Turk – Turkova iz Bezuljaka; Rezka Meden – Jagrova iz Topola; Iva Turšič – Turščeva s Kožljeka; Francka Debevec – Žogarjeva iz Bezuljaka; Milka Cimermančič – Potočenova iz Begunj; Julij Zalar – Jakopov s Kožljeka; Jože Suhadolnik – Žnidarjev s Kožljeka; Ivanka Turšič – Dolnja Kotova iz Bezuljaka.
  • Čepijo z leve: Marinka Kranjc – Podlipča iz Dobca; Ivanka Kavčič – Rakiška iz Bezuljaka; France Tavželj – Tavžljev iz Dobca; Jože Jernejčič – Gregorjev iz Dobca; Janez Kranjec; Jože Turk – Turkov iz Bezuljaka.
141214880-003
  • Stojijo z leve: Jože Suhadolnik; Ana Cimermančič – Potočenova iz Begunj; pred njo Ivana Hribar – Hribarjeva z Brezja; Jože Tomšič – Nžetov iz Topola.
  • Čepi: Ivanka Hren – Antonova iz Bezuljaka.
Ko sva z Ivanko Debevec prepoznavali njene sošolce, mi je povedala imena, s katerimi so klicali sošolce, marsikdaj so bila drugačna od tistih, ki so zapisana v rojstnem listu ali krstni knjigi. Majde, Mime, Minke, Marinke, Mire imajo večinoma v rojstnem listu in tudi v šolskih spričevalih napisano Marija, Pepca je gotovo uradno Jožefa, Francka je Frančiška, Milke so uradno Ljudmile, Anice, Anke pa so Ane. Tudi Julija Zalarja ni nihče klical drugače kot Jule in vsi smo vedeli, kdo je to.
141214881Isti učenci, postavljeni nekoliko drugače, med njimi učitelj in ravnatelj Vinko Toni. Pomembna podrobnost na tej sliki, ki se je spomni Francka Debevec, je velika žoga, ki jo Francka drži v roki (Francka je v prvi vrsti peta z desne, da boste lažje našli žogo). S tako žogo so igrali ” Med dvema ognjema”.

Med dolgim pohodom so bili dobrodošli kratki odmori za slikanje – nekaj se je dogajalo in odpočili so se, potem so lažje nadaljevali pot.

Dopolnjeno 21. 5. 2015

141214882Na filmu smo naknadno našli še en posnetek učencev, ki so se udeležili športnega dne.

Viri:

  • Ivanka Katern, por. Debevec, Bezuljak
  • Francka Debevec, Ljubljana

Kraj: Rakov Škocjan
Datum: junij 1957
Avtor: Vinko Toni
Zbirka: Vinkotov kufr
Skenirano: 14. 12. 2014
Oblika: 3x negativ 6×6


1947 Bezuljak – Kuharski tečaj

$
0
0

150504100Dobra gospodinja mora biti predvsem dobra kuharica, tudi šivilja, poznati mora vsa kmečka dela. Tako znanje je veljalo za dobro doto na kmetih. V gospodinjsko šolo so poslali le malo deklet s podeželja, ker je bila šolnina draga. Da bi dekletom zagotovili vsaj osnovno znanje kuhanja in gospodinjstva, so po vaseh organizirali kuharske tečaje.

V Bezuljaku je bilo več tečajev, večinoma so potekali pri Meri. Gospa Marija Švigelj – Žnidarjeva Mera je imela prijazno hiško v veliki ogradi med “ta gorajnimi ulcami” in “ta dolajnimi ulcami” v Gornjem koncu Bezuljaka. (Bezuljak je imenitna vas, saj ima kar dvoje ulic.) Živela je sama in se je lahko prilagodila tečajnicam, ki so se vrtile v njeni kuhinji. Kjer je veliko žensk skupaj, se tudi marsikaj zve. Tako je tudi Meri čas hitreje minil.

Kot zanimivost naj omenim, da gospe Marije Švigelj ni nihče ogovarjal z gospo, niti je nismo vikali, kakor je bilo takrat v navadi za starejše ženske. Verjetno je bilo tikanje izraz manjvrednosti neporočene ženske. Kasneje so jo mlajši od mene klicali teta Mera.

Tečajnice na fotografiji so bezovska dekleta, rojena večinoma v letih 1920 – 23. Izjema sta bili Ivana Žnidaršič in Marija Meden, ki sta bili skoraj 10 let mlajši. Ivano so vključile v tečaj, ker je bila Merina nečakinja in ker je bila mama že mrtva. Ivana pa je prosila še za Tonkovo Maro, ker sta bili dobri prijateljici. Fotografirale so se na Merinem vrtu, za dekleti je sadno drevje, predvsem je imela Mera veliko sliv. Zadaj desno se vidi stara Ulčarjeva hiša in štala.

Tečaje so vodile izšolane kuharice, ki so imele končano gospodinjsko šolo ali so gospodinjile pri imenitnih družinah v Ljubljani. Tečajnice na fotografiji, ki je bila posneta leta 1947, je vodila gospa Nežka Matičič – Kešlanova Nežka iz Bezuljaka. Teta Nežka je naredila Gospodinjsko šolo v Št. Pavlu na Koroškem. 25 let je bila glavna kuharica pri baronu na Dunaju, pripravljali so hrano tudi za 60 gostov na dan. Kasneje je bila nekaj let gospodinja pri družini Grafenauer v Ljubljani. Pesnik Niko Grafenauer je bil med vojno in po vojni kot mlad fantin pri Kešlanovih v Bezuljaku na počitnicah, ker so v Ljubljani težko dobili hrano. Sonja Vrbec, roj Grafenauer, naša učiteljica slovenščine v Cerknici, se je rada spominjala tete Nežke in mi je včasih oddala kakšen priboljšek zanjo, ko je v pokoju živela v Bezuljaku.

Kešlanova Nežka je znala dobro kuhati in peči odlične sladice. Moj brat Slavko Hren se spomni, da so se ob koncu tretjega razreda (1950) zahvalili učiteljici Otrinovi s krasno torto, ki jo je naredila teta Nežka. Gospa je stanovala v Begunjah pri Jožetovih, ki so bili njeni sorodniki. Slavko je šel s sošolci po torto, ker je teto Nežko poznal. Verjetno se je njemu takrat zdela še lepša, saj je bila torta v tistih hudih časih res strašno imenitna stvar.

150504100-001
  • Zadaj: Frančiška Turšič – Kocjanova Fana, Ivana Švigelj – Kešlanova, Ana Škrlj – Dolnja Popkova Ančka.
  • Spredaj : Ana Turšič – Kocjanova, Marija Turšič – Kotovčkova Mima.
150504100-002
  • Zadaj: Marija Zalar- Rutarjeva Mima, Ivana Žnidaršič – Žnidarjeva, Marija Meden – Tonkova Mara.
  • Spredaj: Nežka Matičič – Kešlanova, vodja tečaja, Marija Švigelj – Francetova Mima, Marija Turšič – Ulčarjeva Mima.
Marija Švigelj – Francetova Mima je bila izučena mojškra. Za šiviljo se je izučila pri Rubčih v Novmu Jorku, v Begunjah seveda in ne v Ameriki. Ker je bila odlična šivilja, je tečajnice naučila krojiti in šivati spodnje perilo, predpasnike in obleke. V trgovinah še ni bilo mogoče kupiti nedrčkov, spodnjih hlač, kombinež, moških gat. Kar oglejte si, kako lepe predpasnike imajo, vsaka drugačen kroj. Predpasnike z naramnicami uporabljajo gospodinje pri kuhanju in peki, da zaščitijo obleko, zato so tudi večji. Predpasnik brez naramnic, ki se pripne na prsih, je namenjen strežbi pri mizi. Tečajnice so delale v dveh skupinah izmenoma, en dan so ene šivale in druge kuhale in obratno.

Slovarček:

  • mojškra: šivilja
  • dota: denar ali nepremičnina, ki jo je dobila nevesta
  • gate: moške spodnje hlače
  • štala: hlev

Viri:

  • Marija Hren, Bezuljak
  • Jožica Kavčič Polhov Gradec
  • Julka Novak, roj. Švigelj Ljubljana
  • Slavko Hren Domžale

Kraj: Bezuljak
Datum: 1947
Avtor: neznan
Zbirka: Jakob Brancelj
Skenirano: 4. 5. 2015
Oblika: fotografija


1936 Begunje – Sadjarji

$
0
0

121204296 Člani Sadjarskega in vrtnarskega društva Begunje pri Cerknici so se zadovoljni postavili na ogled pred svojo veliko pridobitvijo – sušilnico sadja. Sušilnico so zgradili na koncu vasi ob poti na Cemarovnik.

Sušilnice sadja se dobro spomnita Anica Obreza, roj. Debevec – Gornja Krajnča iz Begunj in njen mož Ivan Obreza – Špolarjev iz Selščka. Oba sta kot otroka vozila sadje v to sušilnico. Glavni vhod v stavbo so bila vrata na levi strani. Za oknom na levi strani je bilo skladišče – orodjarna, tam so imeli mlin za sadje, prešo in kotel za žganjekuho. Pod dimnikom na desni strani je bilo tako veliko kurišče za sušilno peč, da so lahko kurili s klaftrskimi poleni. V peči je bilo 2-krat po 6 les, precej velikih, dolgih približno 150 cm. Lese so imele lesen okvir, za dno pa kovinsko mrežo. Lese so bile nameščene na verigah, da jih so brez težav navpično premikali v peči in sveže sadje stresali na spodnjo leso. Na eno leso so lahko dali sušiti en mernik sadja. Sušili so jabolka, narezana na krhlje – škundre, hruške – medne moštarice, rjavke in češplje. Suho sadje je bilo pomemben del prehrane, ki je bilo lahko shranjeno več mesecev.

Otroci iz bližnjih hiš so šli radi ležat na veliko peč, ki je bila prijetno topla in so se tam igrali.

Po vaseh so imeli, zlasti veliki kmetje, manjše sušilnice sadja. Uporabljali so jih tudi za sušenje lanu. To so bile manjše zgradbe, ki so bile postavljene na samem, da so omejili možnost večjega požara, če so v sušilnici preveč zakurili in je zgorela. Na Menišiji smo jim rekli pajšt∂be.

Sadjarsko in vrtnarsko društvo za Dravsko banovino je bilo ustanovljeno leta 1930 v Ljubljani. Ni znano, kdaj so v Begunjah ustanovili podružnico. V Arhivu Republike Slovenije sem našla le datum ustanovitve matičnega društva v Ljubljani in Prepis zapisnika rednega občnega zbora podružnice v Begunjah, ki je bil 31. 12. 1939 ob treh popoldne in se ga je udeležilo 26 članov. Po zapisu žandarmerije iz Cerknice je shod potekal mirno. Tedaj so bili izvoljeni novi člani odbora in sicer:

  • predsednik Ivan Petrič, Selšček 29 – Bebrov,
  • podpredsednik Franc Meden, Begunje 40 – Dolnji Malenski,
  • tajnik Tone Cimperman, Topol 24 – Anžkov,
  • blagajnik Ludvik Urbas, Bezuljak 1 – Urbanov,
  • orodjar Ludvik Škrlj, Begunje 93 – Blažov z Ledine,
  • odborniki:
    • Marija Kranjc, Dobec 11 – Krajnča,
    • Janez Stražiščar, Kožljek 13 – Dolnji Pavlov,
    • Jože Brancelj, Bezuljak 10 – Podražev,
    • Anton Lovko in Ivana Lovko, Begunje 32 – Jernejča,
    • Ivan Korošec, Dobec 6 – Gornji Fžnarjov,
    • Meden Marija, Kožljek 11.

Za pospeševanje sadjarstva na Menišiji si je zelo prizadeval Ivan Petrič, ki je bil, po pripovedovanju, tudi dalj časa predsednik društva. Drugi zelo zaslužni mož za pospeševanje sadjarstva je bil učitelj in ravnatelj šole v Begunjah, gospod Grdol, ki je prihajal k sadjarjem tudi na dom, da jim je svetoval na terenu.

Marija Hren iz Bezuljaka se spomni učiteljevega obiska doma, pri Kovačevih. Učitelj Grdol je z družino odšel v Notranje Gorice leta 1937. Iz tega podatka lahko sklepamo, da so begunjsko podružnico Sadjarskega društva ustanovili v zgodnjih tridesetih letih in že kmalu zgradili moderno sušilnico sadja. Člani Sadjarskega društva so imeli prednost pri uporabi sušilnice in orodja. Koliko časa je kdo lahko sušil, je bilo odvisno od deleža, ki ga je vložil pri gradnji sadne sušilnice. Zelo natančno so vodili knjigo uporabnikov. Sušilnica je delovala do vojne, kasneje je propadla. V zgodnjih petdesetih letih so zgradbo porušili ali razgradili, gradbeni material so porabili za druge stavbe.

Manjšo sušilnico sadja so kasneje zgradili tudi v Bezuljaku.

121204296-001
Stojijo zadaj z leve:
  1. ____ ____,
  2. ____ ____,
  3. Jože Hren – Kovačev iz Bezuljaka,
  4. ____ ____,
  5. Janez Meden s Kožljeka.

Srednja vrsta z leve:

  1. Janko Švigelj – Markotov iz Selščka,
  2. Tone Cimperman – Anžkov iz Topola (bil je občinski tajnik),
  3. ____ ____
  4. ____ ____.

Sedijo z leve:

  1. ____ ____,
  2. ____ Debevec – Gorenji Krajnč ata iz Begunj,
  3. ____ ____ ,
  4. ____ ____,
  5. ____ Kravanja – Kravajnetova gospa iz Begunj,
  6. France Meden – Dolnji Malenski,
  7. Ivan Petrič – Bebrov iz Selščka
121204296-002
Stojijo zadaj z leve:
  1. ____ Debevec – Boštjanov iz Bezuljaka,
  2. Franc Debevec – Krajnč iz Begunj,
  3. Pepe Švigelj – Mivč iz Selščka,
  4. ____ ____.

Srednja vrsta z leve:

  1. ____ ____,
  2. Janez Bonač,
  3. ____ ____.

Sedijo z leve:

  1. učitelj Grdol,
  2. Anica Rajčević – Žitnikova iz Selščka,
  3. ____ ____,
  4. Tone Debevec – Janezov iz Begunj,
  5. ____ ____,
  6. Jože Brezec – Čejdnikov iz Bezuljaka.
Moj brat Slavko Hren je povedal, da so šli z učiteljem Otrinom pri uri risanja v petem razredu risat to sušilnico sadja. Ker je bila zgrajena enostavno, so se učili pravilno risati zgradbo v perspektivi.

Slovarček:

  • klaftra: metrsko poleno
  • mernik: votla mera, približno 25 litrov; tudi lesena posoda, podobna škafu, ki drži 25 litrov

Viri:

  • Anica Obreza, roj Debevec iz Selščka
  • Ivan Obreza, Selšček
  • Mima in Jože Meden iz Begunj
  • Marija Hren

Kraj: Begunje
Datum: 1936
Avtor: neznan
Zbirka: Valentina Brezec
Skenirano: 4. 12. 2012
Oblika: fotografija



Begunje 1956/57 – Višji razredi

$
0
0

140618127Podobna slika višjih razredov Osnovne šole Begunje je bila na Starih slikah že objavljena. Fotografirali so se med šolo in župniščem, pod kostanjem, ki ga ni več. Zadaj levo se vidita K∂znarjeva hiša in streha Vikleče hiše.

Na pričujoči sliki sedi med obema učiteljicama, Marijo Martinčič in Andrejo Peršin, ravnatelj, tovariš Vinko Toni. Lahko le ugibamo, kdo je pritisnil na sprožilec fotoaparata. Je bila katera od kolegic ali je uporabil samosprožilec?

Nekaj učencev v zadnji vrsti ima pripete šopke in tudi ravnatelj ga ima – znak, da končujejo šolsko obveznost. Le kam jih bo vodila pot življenja?

Ob tej sliki lahko napišem pripoved Francke Debevec: Zelo si je želela naprej v šolo za medicinske sestre – pediatrična smer. Takrat, in še precej let potem, so bili na Srednji medicinski šoli sprejemni izpiti. Ravnatelj Vinko Toni je Francko spremljal na sprejemni izpit, celo kuli ji je posodil. Francka je dosegla predpisano število točk. Ker je bilo preveč kandidatk z doseženimi točkami, so sprejeli tiste z najvišjim številom točk. Potolažili so jo, da bo sprejeta naslednje leto in ostala je doma. Ko se je naslednje leto ponovno prijavila, so ji rekli, da mora ponavljati izpit. Francka tega ni hotela, saj je imela izpit že opravljen, na srečo so jo vseeno sprejeli. Končala je srednjo medicinsko šolo in večino delovne dobe preživela z dojenčki in majhnimi otroki v Mestni otroški bolnici v Ljubljani. Vse življenje se s hvaležnostjo spominja tovariša Vinka Tonija.

Sošolce na sliki mi je pomagala prepoznati Ivanka Debevec, roj. Katern. Ob tem se je spomnila: Vidiš, ta kostim sem dobila pa od Švigljeve Jože, ker je bil njej premajhen. Dolgo sem ga še nosila.

140618127-001
Zadnja vrsta z leve:
  • Marinka Katern – Zrimškova iz Dobca,
  • Marija Petrič – Tomaževa iz Begunj,
  • Pepca Juvančič – Tonetova iz Begunj – “Nou Jork”,
  • Marija – Mima Kranjc – Kopitova iz Begunj,
  • France Tavželj – Tavžljev iz Dobca.

Srednja vrsta z leve:

  • Minka Nared – Francetova, Dobec,
  • Marinka Kranjc – Podlipča, Dobec,
  • Mira Kranjec – Krajnča s Kožljeka,
  • Anka Stražiščar – Brešča iz Dobca.

Spredaj:

  • Francka Debevec – Žogarjeva iz Bezuljaka,
  • Iva Kranjec – Francetova iz Topola,
  • Ivana Hribar z Brezja,
  • učiteljica Marija Martinčič.

140618127-002

Zadnja vrsta z leve:
  • Jože Jernejčič – Gregorjev iz Dobca,
  • Janez Turšič – Turščev s Kožljeka,
  • Jože Suhadolnik – Žnidarjev s Kožljeka,
  • France Obreza – Mihov iz Bezuljaka,
  • Julij Zalar – Jakopov s Kožljeka,
  • Beno Rožanc z Brezja,
  • Marjan Plut – doma iz Bele krajine, živel pri Krajnčih v Dobcu.

Srednja vrsta z leve:

  • Iva Turšič – Turščeva s Kožljeka,
  • Rezka Meden – Jagrova in
  • Milka Bonač – Bonačeva iz Topola.
  •  Ivanka Katern – Severjeva, Bezuljak,
  • in Anica Zalar – Gornja Popkova, Bezuljak,
  • Ana Urh – Trantarjeva iz Begunj,
  • Minka Turk – Turkova iz Bezuljaka,
  • Ana Cimermančič – Potočenova iz Begunj.

Spredaj z leve:

  • Vinko Toni, ravnatelj,
  • učiteljica Andreja Peršin,
  • Ivanka Turšič – Dolnja Kotova, Bezuljak,
  • Ivanka Hren – Antonova, Bezuljak.

Slovarček:

  • kuli: kemični svinčnik

Viri:

  • Ivanka Debevec, roj Katern, Bezuljak
  • Francka Debevec, Ljubljana

Kraj: Begunje
Datum: junij 1957
Avtor: Vinko Toni
Zbirka: Vinkotov kufr
Skenirano: 19. 6. 2014
Oblika: negativ 6×6


1957 Begunje – Justina Rode

$
0
0

140618121 Na fotografiji je večina učiteljskega zbora Osnovne šole Begunje. Slikani so na šolskem vrtu, za njimi se še vidi del stare kovinske ograje in v ozadju kulturni dom.

Na sliki so z leve: Andreja Peršin, ravnatelj Vinko Toni, Marija Martinčič – Negrotova Minka iz Cerknice in Justi Rode – Bab’cina Justa.

140618121-001Gospa Justi Rode je bila hčerka odlične babice Antonije Rode, ki je pomagala na svet otrokom na Menišiji od sredine dvajsetih pa do sredine petdesetih let prejšnjega stoletja. A o babici kdaj drugič.

Ta prispevek je namenjen učiteljici Justi. Rojena je bila nekje v Gornji Avstriji, ko je njena visoko noseča mama obiskala svojega moža, ki je bil v vojaški službi. Oče je še videl hčerkico, potem pa je padel v prvi svetovni vojni. Gospa Rodetova se je s hčerko Justi vrnila v Cerknico. Ko je opravila šolanje za babico, je dobila mesto babice v občini Begunje. Dobila stanovanje v stari šoli – poslopje poleg cerkve v Begunjah. Hčerka Justi je rasla, šla v šolo in končala učiteljišče.

Prvo službo je dobila na Štajerskem. Tam se je zaljubila in z zaročencem sta pred drugo svetovno vojno načrtovala poroko, celo blago za poročni obleki sta imela že kupljeno. Ob nemški zasedbi Štajerske so gospe Justi, ki je bila rojena v Avstriji, nemške oblasti dovolile, da se je vrnila domov, k mami v Ljubljansko pokrajino. Njenega zaročenca pa so ubili.

Med vojno je gospa Justi, kolikor je bilo mogoče, poučevala otroke v zasebnih hišah. Pouk so imeli pri Jankotovih in pri Velčih. Poučevala je samo otroke prvega in drugega razreda, da bi se otroci naučili vsaj osnov branja in pisanja. Ostali šolarji zadnji dve leti vojne niso imeli pouka. Učiteljica za svoje delo ni dobila državne plače. Učenci so ob koncu šolskega leta dobili le na navadni pisarniški list na roko napisana spričevala.

Učiteljica Justi je živela in delala v Begunjah do mamine smrti. Kasneje se je preselila v Ljubljano.

Tinca Brezec, roj. Kranjec, doma iz Topola, sedaj živi v Bezuljaku, se rada spominja prijazne učiteljice. V prvem razredu,” šolsko leto” 1944/45, so imeli pouk pri Velčih. S sošolko Jelko Tomšič sta v šolo iz Topola sami hodili. Tinco je sredi pouka postalo strah, kako bosta prišli domov in začela je jokati. Učiteljica Justi Rodetova jo je razumevajoče potolažila.

V tretjem ali četrtem razredu (leta 1947 ?) se je zgodila ta zanimivost: učiteljica Rodetova je pregledovala domače naloge. Tincin sošolec Vinko Šušteršič ni imel naloge in se je izgovoril, da je pozabil zvezek doma. Ni mu verjela in je pregledala šolsko torbo. Toda Vinko je bil hitrejši od nje in je zvezek še pravočasno skril v široko hlačnico svojih pumparc. Čeprav mu ni verjela, je odnehala, šolarji pa so se še dolgo muzali iznajdljivemu sošolcu.

Slovarček:

  • pumparice: hlače, ki se končajo pod kolenom, zapete z zaponko, takrat so bile še zelo širokega kroja

Viri:

  • Marija Hren, Bezuljak
  • Valentina Brezec, Bezuljak

Kraj: Begunje
Datum: junij 1957
Avtor: Vinko Toni
Zbirka: Vinkotov kufr
Skenirano: 19. 6. 2014
Oblika: negativ 6×6


1957 Begunje – Izlet v Postojnsko jamo

$
0
0

110828015Izleti ob koncu šolskega leta so bili veliko veselje za večino učencev. V drugem razredu se je Učiteljica Andreja Peršin odločila, da popelje otroke na ogled Postojnske jame. Tudi jaz sem se že veselila tega izleta, toda to je bil račun brez krčmarja. Ko sem doma povedala, kam bomo šli na končni izlet, so mama rekli ne. “Saj si bila že v Postojnski jami, kaj je treba še enkrat hoditi. Ti bomo kaj koristnega kupili za tiste dinarje”, je bila mamina utemeljitev, ki so ji pritrdili še ata.

Po sencah na sliki sodeč, je fotografija nastala popoldne, ko so se že vrnili domov. Tedaj je skozi Begunje peljal le en avtobus, zjutraj ob 5.45 je pripeljal iz Nove vasi in je šel v Ljubljano, popoldne je isti avtobus pripeljal iz Ljubljane ob petih. Drugega prevoza ni bilo. Predvidevam, da so se na Rakek peljali na lojtrskem vozu, ki je imel čez stranice položene deske, da so se “potniki” posedli nanje. Pogosto je šolarje do vlaka na Rakek peljal Vikle, ki je imel konje.

110828015-001
Z leve:
  • Anton Popek – Robč iz Begunj,
  • France Oblak iz Otonice,
  • Jože Kranjec – Francetov iz Topola,
  • Danica Kogovšek, ki je živela pri starih starših in so stanovali v Prosvetnem domu,
  • Anton Turšič – Dolnji Kotov iz Bezuljaka,
  • Ela Kranjec – Ličenova iz Begunj,
  • Jože Popek – Šuštarjev iz Bezuljaka,
  • Marjanca Istenič – Poštarjeva iz Begunj.
110828015-002
Z leve:
  • učiteljica Andreja Peršin,
  • Anica Meden – Mim∂na iz Topola,
  • Janko Maček iz Selščka,
  • Maša Korošec – Korošcova iz Begunj, za njo stoji še nekdo,
  • Vinko Hren – Antonov iz Bezuljaka,
  • Marinka Lukovič iz Selščka in
  • Anica Debevec – Žogarjeva iz Bezuljaka.
Najbrž so Anico čevlji ožulili, da si jih je sezula in je bila raje bosa, čeprav ni bilo prijetno hoditi bos po makadamski cesti. Maša Molek, roj. Korošec se spominja samo tega, da je bila oblečena le v tanko oblekico, ki jo vidimo tudi na sliki, in jo je v Postojnski jami zelo zeblo.

Viri:

  • Maša Molek, roj. Korošec

Kraj: Begunje pred šolo
Datum: maj ali junij 1957
Avtor: Vinko Toni
Zbirka: Vinkotov kufr
Skenirano: 30. 8. 2011
Oblika: negativ 135


1947 Bezuljak – Godca

$
0
0

150504117Harmonika je bila na podeželju najbolj uporabljan glasbeni inštrument. Godec s harmoniko je bil povsod dobrodošel, vabili so ga v družbo, radi so mu plačali tudi pijačo. Jakob Brancelj – Podražov Jaka iz Bezuljaka je tudi rad raztegnil meh svoje harmonike. Leta 1947 pa je dobil družabnika v glasbi, Antona Nosana, ki pa je igral violino. Na sliki sta pred Podraževo hišo v Bezuljaku. Gospod Nosan sicer nekoliko čudno drži violino, Jaka pa veselo prebira črno-bele tipke.

 Anton Nosan, ki je bil doma iz Kota pri Ribnici, je prišel v Bezuljak kot učitelj. Stanoval je pri Podraževih. V šolskem letu 1947/48 je učil prvi razred, med njegovimi učenci je bil tudi moj brat Slavko Hren. Ko je zagledal fotografijo, se je takoj spomnil prijaznega učitelja, ki je znal zelo lepo risati. Narisal je čudovite palčke, velike kakih 60 cm. Vsi šolarčki bi radi imeli take risbe. Posedali so pred Podraževo hišo in čakali učitelja, da bi jim narisal palčke. Žal niso dočakali tistih lepih palčkov. Kam je tov. Nosan odšel iz Bezuljaka, ne vemo natančno, vsekakor pa nekam na Goriško.

Ker je svet majhen, Slovenija pa še bolj, se je zgodilo, da sta se tov. Anton Nosan, šolski nadzornik za goriški in tolminski okraj, in tov. Marija Hren, predmetna učiteljica zgodovine in zemljepisa na Osnovni šoli Bovec, srečala pri opravljanju službe. Ko so po opravljenem nadzoru sedli k neformalnemu kosilu, je stekel prijateljski pogovor in gospod Nosan se je z veseljem spominjal dni, ki jih je preživel med Bezovci.

Na službene poti po osnovnih šolah, ki so bile tudi v manjših, odročnih krajih, kjer ni bilo javnega prevoza, se je tov. Nosan vozil z motorjem. Na eni takih poti se je smrtno ponesrečil.

150504117-001 Jakob Brancelj – Podražov Jaka je bil takrat še fant, danes pa je gospod, ki ima že nekaj čez 90 križev. Še vedno se rad spominja starih časov, le bolj glasno je treba govoriti.

Viri:

  • Slavko Hren, Domžale
  • Marija Hren, Bezuljak

Kraj: Bezuljak
Datum: 1947
Avtor: neznan
Zbirka: Jakob Brancelj
Skenirano: 4. 5. 2015
Oblika: fotografija


1950 Begunje – Kuharski tečaj

$
0
0

141206811

Kuharski tečaji so bili osnovna izobrazba za dekleta, da so se lahko poročila. Že od nekdaj je veljalo, da “gre ljubezen skozi želodec”. Tečaje so vodile izkušene kuharice, ki so pogosto imele opravljeno gospodinjsko šolo. O gospodinjskih tečajih smo v Starih slikah že pisali, ni več kaj dodati. Naj bo ta zapis v spomin na begunjska dekleta, ki so se v zgodnjih petdesetih letih urila v kuhanju.

141206811-001
Zadaj:
  • Fanči Bonač – Žarnić,
  • Mara Mrak.

V srednji vrsti:

  • Milka Rožanc – Uštinova,
  • Ana Jakopin z Brezja,
  • Zofka Turšič – Matijeva iz Begunj,
  • Milena Švigelj – Krovčkova z Brezja.
141206811-002
Zadaj:
  • Marjanca Bonač,
  • Manca Škrlj – Blaževa z vasi.

Srednja vrsta:

  • Stanka Turšič – Matijeva,
  • Boža Tornič,
  • Pavla Turšič – Matijeva.
141206811-003
Spredaj:
  • — –,
  • Mara Vidmarjeva,
  • Ivana Jakopin z Brezja,
  • Zdenka Meden – Jankotova.

Viri:

  • Julka Novak, Ljubljana

Kraj: Begunje
Datum: okoli 1950
Avtor: neznan
Zbirka: Boža Urbanc
Skenirano: 6. 12. 2014
Oblika: fotografija


1954 Bezuljak – Pred gasilsko veselico

$
0
0

150320685Poletje je bilo tudi čas gasilskih veselic. Dolgoletni predsednik bezovskega gasilskega društva Ludvik Hren – Antonov Ludve je bil odličen organizator. Vsako leto so organizirali gasilsko veselico s srečelovom in plesom. To je bil edini način zbiranja denarja za potrebno opremo za gašenje.

Priprave so bile kar obsežne: pripraviti prostor, organizirati kuharja in hrano, pripraviti dobitke, poiskati muzikante, razdeliti zadolžitve in verjetno še kaj. Dolga leta je bila gasilska veselica na dvorišču pri Žogarjevih. Gospodar Alojz Debevec – Žogarjev ata je bil tudi gasilec in bi težko odrekel prošnji za uporabo hiše in dvorišča. Prednost njihovega dvorišča je bila dostopnost s treh strani, dovolj velika travnata površina, dva velika oreha, ki sta dajala senco, velik kozolec in dva kevdra v hiši. Nobena hiša v Bezuljaku nima tako velikega in lepega dvorišča kakor Žogarjeva.

Fantje so ogradili ves prireditveni prostor z zelenjem, da je moral vsak obiskovalec mimo blagajne in plačati vstopnino. Tancpoden je bil nekoliko dvignjen, narejen iz plohov, da se pod plesalci ni udiral, ograjen z zelenjem; v enem vogalu je bil poseben prostor za muzikante. Izdelati so morali police za dobitke in police za sladice. V eni shrambi so uredili točilni pult, v drugi pa so izdajali hrano. Takrat je bil to golaž ali krajnske klobase, čevapčiči in pleskavica so si šele kasneje utrli pot na gasilske veselice. Golaž, klobase, kavo in čaj so skuhali v sosednji hiši, pri Tonkovih. Gospodinje so gasilcem posodile krožnike in potrebno posodo. Posodo so pomivali pri Tonkovih.

Druga vaba za otroške oči pa je bil štant s sladicami. Gospodinje in dekleta so ocvrla pohajne in krofe, napekla piškote, potice, torte, ki so jih potem prodajali. Najlepšo torto pa so so dali na licitacijo, tista je prinesla največji dobiček.

Dobitke za srečelov so nabirali po hišah, nekaj so jih tudi kupili ali naprosili pri podjetjih. Pogosto je bil dobitek tudi živ, kura, petelin ali zajček v ličnem zaboju. Otroci smo postavali pred policami z dobitki in izprosili pri starših drobiž za kakšno srečko. Marija Hren se spominja, da je bil na zadnji veselici pred drugo svetovno vojno glavni dobitek žensko kolo. Glavni dobitek je zadel Anton Kocjančič – Tet’n Tone. Otrokom se ni zdelo prav, da je moški zadel žensko kolo.

Fotografija je nastala tik pred odprtjem prireditvenega prostora, ko so bile razdeljene zadolžitve. Sodelujoči so morali prvi priti na prireditveni prostor, ga zadnji zapustiti in ostati ves čas trezni. Nekaj gasilcev, ki so skrbeli za red, je v uniformah, ki so jim dajale potrebno avtoriteto, predvsem pri posredovanju med vročekrvneži. Večina obiskovalcev je prišla na veselico peš ali s kolesi, le redko kdo z avtom.

150320685-001
Spredaj:
  • Angelca Turšič – Kotovčkova,
  • France Katern – Severjev,
  • Francka Turšič – Kotovčkova,
  • Ivan Švigelj – Švigljev.

Zadaj:

  • Tone Kavčič – Rakiški,
  • Julka Švigelj – Kešlanova,
  • Francka Švigelj – Kešlanova,
  • Francka Zalar – Ta Gorenja Popkova.
150320685-002
Spredaj:
  • Ana Turšič – Kotova,
  • Alojz Švigelj – Kešlanov,
  • Majda Švigelj – Švigljeva,
  • Jakob Turšič – Kotovčkov Jaka.

Zadaj:

  • France Primožič – Nežen,
  • Anica Hren – Kovačeva,
  • Ludvik Brancelj – Krajnč Ludve,
  • Slava Brancelj – Krajnča,
  • Ana Švigelj – Švigljeva,
  • nekdo stoji še med Slavo in Švigljevo Ano zadaj.

Slovarček:

  • kevder: shramba za poljske pridelke
  • pohajne: na Menišiji izraz za flancate
  • tancpoden: plesišče 

Viri:

  • Julka Novak, Ljubljana
  • Marija Hren, Bezuljak

Kraj: Bezuljak
Datum: 1954
Avtor: verjetno Ludvik Hren, zato ga ni na fotografiji
Zbirka: Ivanka Debevec
Skenirano: 20. 3. 2015
Oblika: fotografija


1915 Karpati – Na vzhodni fronti

$
0
0

110421021 Ob kakšni priložnosti je nastala fotografija ne vemo. Edina znana oseba na njej je duhovnik Franc Hiti, ki je moral kot mlad duhovnik v vojsko za vojaškega kurata v Karpate. Z vojaki je potoval po bojiščih, jih bodril v stiskah in ranjenim in umirajočim podeljeval poslednje zakramente (spoved, obhajilo, maziljenje).

Gospod Franc Hiti se je rodil pri Malnih št. 1, župnija Sveta Trojica na Blokah. Njegovo zadnje službeno mesto je bila župnija Begunje pri Cerknici. Tu je deloval kot župnik od septembra 1945 pa do smrti 19. aprila 1961 leta. Zadnja leta je bil tudi dekan cerkniške dekanije. Ljudem v Begunjah je ostal v spominu kot blag duhovnik in dober pridigar.

Gospa Marija Žgajnar, sorodnica gospoda Franca Hitija, je letos izdala knjigo “Po poti stoletnih spominov”: Duhovnik Franc Hiti (23. 3. 1889 – 19. 4. 1961) Življenje in delo.

Iz knjige povzemam: Franc Hiti je obiskoval klasično gimnazijo v Ljubljani in maturiral 1909 leta. Bogoslovje je študiral v Ljubljani in bil posvečen v duhovnika 15. 7. 1912. Novo mašo je imel v Chicagu, ZDA, kjer je živela njegova družina. Ponovitev nove maše je imel pri Sveti Trojici na Blokah po vrnitvi iz Amerike.

Kot kaplan je služboval v Poljanah nad Škofjo Loko in na Jesenicah. V razmahu I. svetovne vojne je bil 1915 mobiliziran kot vojni kurat, najprej v Gradcu, kasneje so ga poslali na rusko fronto. Dodeljen je bil 5. dragonskemu polku v Galiciji. Na fronti je zbolel za tifusom, se zdravil v raznih bolnišnicah, nazadnje v Budimpešti in se šele februarja 1919 vrnil v Slovenijo. Ponovno je nastopil službo kaplana na Jesenicah, nato pa bil nameščen za župnijskega upravitelja pri Svetem Križu nad Jesenicami, danes Planina pod Golico. S posredovanjem turjaškega grofa, s katerim sta se spoznala na ruski fronti, je 1. 6. 1922 prevzel majhno župnijo Turjak. Leta 1930 je bil imenovan za župnika v Dražgošah. Od tam so ga leta 1941 pregnali Nemci, ga zaprli v Begunjah in Šentvidu ter kasneje izgnali na Hrvaško. Ker je bil iz Ljubljanske pokrajine, so mu dovolili, da se je vrnil v rojstno občino Bloke, na Polšeče. Tu je dočakal konec vojne. 15. septembra 1945 je prevzel župnijo Begunje pri Cerknici.

110421021-001Gospod Franc Hiti je označen s križcem. Na fotografiji ni videti, vendar so vojne grozote, ki jih je gospod Hiti doživljal, ko je pomagal ranjenim in umirajočim na bojnem polju, pustile trajne zdravstvene posledice.
110421021-002Nenavadno je, da imajo odlikovanja tudi duhovniki in celo škof, ki sedi levo od duhovnika v belem. Čeprav vojni kurati niso nosili orožja, so bili izpostavljeni enaki življenjski ogroženosti kot ostali vojaki. Vsi duhovniki imajo kolar, poseben bel ovratnik, ki je znak duhovniške službe.
110421021zGospa Francka Košir, lastnica fotografije, ki je bila dolgoletna kuharica pri gospodu Hitiju, je na zadnjo stran napisala, kje in kdaj je fotografija nastala: “V Karpatih na ruski fronti. Vsa skupina duhovniki iz avstrijske armade. V prvi svetovni vojni, g. Franc Hiti zaznamovan +”

Slovarček:

  • kurat: duhovnik, ki skrbi za posebno skupino ljudi (vojni, bolniški, jetniški kurat, tudi študentski kurat)

Viri:

  • Marija Žgajnar: Po poti stoletnih spominov: duhovnik Franc Hiti: (23.3. 1889 – 19. 4. 1961): življenje in delo. Polšeče: samozal., 2015

Kraj: Karpati, na vzhodnem bojišču
Datum: verjetno 1915
Avtor: neznan
Zbirka: Frančiška Košir
Skenirano: 21. 4. 2011
Oblika: fotografija



Begunje 1952/53 – 4. razred

$
0
0

110623008-4-razred-54-55Fotografija četrtega razreda v šolskem letu 1952/53 je nastala na stopnicah pred delno obnovljenim šolskim poslopjem v Begunjah. Učiteljica Helena Otrin je predse postavila eno od učenk.

Ko sva z Ivanko Debevec dopolnjevali moje poznavanje njenih sošolcev, sva žalostni ugotovili, da jih je vsaj 8 že pokojnih. Res je od nastanka slike minilo že več kot 60 let, pa vendar …

110623008-4-razred-54-056
Zadnja vrsta z leve:
  • France Tavželj- Tavžljev iz Dobca,
  • Tone Debevec – Gornji Kotov iz Bezuljaka,
  • Jože Suhadolnik – Žnidarjev s Kožljeka.

Sredina:

  • Rezka Meden – Jagrova iz Topola,
  • Marija Kraševec – Gmajnčarjeva z Gmajnice,
  • Anka Turšič – Turščeva s Kožljeka,
  • Ana Vidmar – Vidmarjeva iz Dobca,
  • Ivanka Katern – Severjeva iz Bezuljaka,
  • Pepca Juvančič – Tonetova iz Begunj,
  • Mima Kranjc – Kopitova iz Begunj,
  • Minka Turk – Turkova iz Bezuljaka,
  • za Minko je Franc Doles, ki je živel v Barkljevi hiši v Begunjah,
  • Mira Kranjc – Krajnča s Kožljeka.

Spredaj:

  • Ana Cimermančič – Potočenova iz Begunj,
  • Danica Korošec – Korošcova iz Begunj,
  • Milka Bonač – Bonačeva iz Topola.
110623008-4-razred-54-057
Zadaj z leve:
  • Viktor Zrimšek – Jurjov iz Dobca,
  • Janez Švigelj – Mivč iz Selščka,
  • Tone Debevec – Žogarjev iz Bezuljaka,
  • Janez Tekavec – Tekavcov iz Begunj.

Sredina:

  • Jože Stražiščar – Mihcov iz Begunj,
  • Ana Stražiščar – Brešča iz Dobca,
  • Peter Kranjec – Francetov iz Topola,
  • Iva Turšič – Turščeva s Kožljeka,
  • Pavle Urbas – Urbanov,
  • Tone Hren – Antonov in
  • Tone Katern – Severjev, vsi iz Bezuljaka.

Spredaj:

  • Silva Vesel – Veselova z Brezja,
  • učiteljica Helena Otrin,
  • Andrej Otrin,
  • Janči – Janez Matičič.

Viri:

  • Ivanka Debevec, roj. Katern, Bezuljak

Kraj: Begunje
Datum: spomladi 1953
Avtor: Vinko Toni
Zbirka: Vinkotov kufr
Skenirano: 23. 6. 2011
Oblika: fotografija


1955 Bled – Na izletu

$
0
0

150714861

Kakšna lepa fotografija Blejskega jezera s cerkvijo v ozadju. Spredaj pa lepa dekleta, ki so obiskala Bled. Taka pa je zgodba te slike ….

Rdeči križ je tudi v Begunjah organiziral tečaj prve pomoči in nege bolnika. Tečaj je potekal ob popoldnevih v zimskem času. Ob koncu tečaja je bila v Cerknici krvodajalska akcija, ki so se je nekatere tečajnice udeležile. Za nagrado so jih kasneje peljali na izlet na Bled. Spremljala jih je učiteljica Ludvika Bavdek.

Tinca Brezec se spominja, da so šle na pot zelo zgodaj zjutraj. Peljale so se z vlakom, zvečer so na vlaku vse utrujene zaspale. Ne spomni pa se, kako so prišle do Rakeka in zvečer domov. Možnosti sta le dve: ali so pešačile do Rakeka in nazaj ali pa jih je kdo peljal do vlaka z lojtrnikom. Leta 1955 je skozi Begunje peljal le en avtobus, zjutraj malo pred šesto iz Nove vasi v Ljubljano, popoldne pa je iz Ljubljane pripeljal malo čez peto uro. Od kasnejših vlakov je bilo treba domov pešačiti.
150714861-001
Stojijo z leve:
  • Valentina – Tinca Kranjec, Mihovčkova iz Topola,
  • učiteljica Ludvika Bavdek,
  • Marija – Mara Meden, Jagrova iz Topola,
  • Magda Stražiščar, Mihcava iz Begunj.

Čepijo:

  • Jožica Tomšič, Nžetova iz Topola,
  • Francka Švigelj – Kešlanova iz Bezuljaka,
  • Iva Zalar – Gornja Popkova iz Bezuljaka,
  • Ivanka Meden – Jurjeva iz Selščka.
Ta dekleta so se razšla prav po vsem svetu: Tinca se je poročila v Bezuljak, Mara živi v Begunjah, Magda je v Ljubljani, Ivanka Meden je odšla v Avstralijo, Iva se je poročila blizu Postojne, Francka je odšla v Združene države Amerike in Jožica je ostala v Sloveniji.
150714861zFotograf je bil z Bleda, verjetno je fotografije poslal po povzetju.

Viri:

  • Valentina Brezec, roj. Kranjec, Bezuljak

 

Kraj: Bled
Datum: 1955
Avtor: Foto Bled
Zbirka: Valentina Brezec
Skenirano: 14. 7. 2015
Oblika: fotografija


1957 Trst – Ogled Trsta in Benetk

$
0
0

141215939 Kmetijska zadruga Begunje je jeseni 1957 za svoje člane organizirala ogled Trsta in Benetk. V tistih “železnih”časih je to pomenilo izlet v obljubljeno deželo, kjer si lahko kupil vse, če si le imel denar. Po udeležencih sodeč so se članom Kmetijske zadruge pridružili tudi nekateri pomembnejši predstavniki družbenega življenja v Begunjah. Kam pa naj gredo kmetje sami, saj ne znajo nobenega tujega jezika.

Na sliki sem najprej prepoznala našega ata. Ko sva si kasneje s sestro Maro ogledovali sliko, se je spomnila, da so se naša mama jezili, ker ata niso kupili kolesa v Italiji. Precej udeležencev je kupilo krasna, lahka italijanska kolesa. Menda je bilo na avtobusu več koles kot potnikov.

141215939-001
Stojijo z leve:
  • Vinko Toni – ravnatelj OŠ,
  • — –,
  • Ludvika Bavdek – učiteljica,
  • — –,
  • Zdenka Meden – Jankotova,
  • Anton Meden – Markoč s Kožljeka,
  • — –,
  • Tonca Turk – Pavlova s Kožljeka,
  • — –.

Čepijo:

  • Jože Hren – Kovačev iz Bezuljaka,
  • — –,
  • Jože Brezec – Čejdnikov iz Bezuljaka.
141215939-002
Stojijo:
  • — –,
  • — –,
  • Anton Nared – Francetov iz Dobca,
  • Ana Vadnjal – D∂hinča iz Begunj,
  • Ivana X – Andrejeva z Brezja,
  • Milan Lah – direktor KZ,
  • — –,
  • Milan Turšič – Cenc,
  • Franc Kranjc – Mihovčkov iz Begunj – direktor Žage,
  • Ivan Intihar – Zimcov z Brezja,
  • — –.

Čepijo:

  • Anton Koščak – Koščakov s Kožljeka,
  • ostali trije neprepoznani.

Viri:

  • Marija Hren, Bezuljak

Kraj: Trst
Datum: jesen 1957
Avtor: Vinko Toni
Zbirka: Vinkotov kufr
Skenirano: 15. 12. 2014
Oblika: negativ 6×6


Begunje 1950/51 – Več razredov skupaj

$
0
0

150714863Še ena šolska slika na kateri so učenci različnih razredov, kakor je bilo takrat običajno. Na fotografiji so učenke in učenci, ki so bili pred koncem šolanja, rojstna letnica 1937, -38, pa tudi letniki 1942.

Šolsko poslopje je bilo še v slabem stanju, raje so se za slikanje postavili pred prosvetni dom. Fotograf je prišel iz Postojne.

150714863-001
Zadaj:
  • Stane Popek – Šuštarjov Slavc iz Bezuljaka,
  • Marija Košir – Obrezova iz Selščka,
  • Ana Kraševec – Gmajnčarjeva z Brezja,
  • Zofka Zalar – Gornja Popkova iz Bezuljaka,
  • Anka Urbas – Urbanova iz Bezuljaka.

Sredina:

  • ____ – Barklov iz Begunj,
  • ____ – Jernejev iz Selščka,
  • ____,
  • France Korošec – Sernevčkov iz Bezuljaka,
  • Alojz Škrlj – Dolnji Popkov iz Bezuljaka.

Spredaj:

  • ____,
  • Anka Kavčič – Rakiška iz Bezuljaka,
  • ____,
  • Darči Bonač – Bonačeva iz Begunj.
150714863-002
Zadaj:
  • Iva Zalar – Gornja Popkova, Bezuljak,
  • Marija – Mara Popek – Rubča, Begunje,
  • Valentina – Tinca Kranjec – Mihovčkava, Topol,
  • Anica Turšič – Turščeva, Nov Jork – Begunje,
  • Ana Turšič – Dolnja Kotova, Bezuljak.

Sredina:

  • Viktor Žnidaršič – Susmanov, Begunje,
  • Tone Škrlj – Dolnji Popkov, iz Bezuljaka,
  • Tone Meden – Tonkov, iz Bezuljaka,
  • Alojz Debevec – Žogarjov, iz Bezuljaka,
  • Vinko Meden – Jankotov, Begunje.

Spredaj:

  • Rozka Turšič – Turščeva z Novga Jorka,
  • učitelj Milan Otrin,
  • ____ – Kopitava, Begunje,
  • Ana Katern – Vidmarjeva, Dobec.
150714863-003
Zadaj:
  • Zinka Škrlj – Grmkova, Nov Jork – Begunje,
  • Tončka Stražiščar – Brešča, Dobec,
  • ____ – Tonetova iz Novga Jorka.

Sredina:

  • ____ Urh – Trantarjov z Novga Jorka,
  • Milka Hren – Antonova, Bezuljak,
  • Pavla Korošec – Dolnja Fžnarjeva iz Dobca.

Spredaj:

  • Marinka Kranjc – Podlipča, Dobec,
  • Minka Turšič – Dolnja Kotova , Bezuljak,
  • Silvo Rot – Rotov, Begunje.
150714863zNa srečo je Vilko Filač na zadnjo stran odtisnil svoj žig. Tako smo lahko ugotovili avtorja fotografije.

Viri:

  • Valentina – Tinca Brezec, roj. Kranjec, Bezuljak

Kraj: Begunje
Datum: 1951
Avtor: Vilko Filač
Zbirka: Valentina Brezec
Skenirano: 14. 7. 2015
Oblika: fotografija


1942 Bezuljak – Lokev, ki je ni več

$
0
0

150504106Menišija je nizka, kraška planota brez tekočih voda. Le ob vzhodnem in jugovzhodnem robu Menišije, ob vznožju čokate Slivnice teče proti Cerkniškemu jezeru potok Cerkniščica. Ob severozahodnem robu skozi Koželjški graben pa poskakuje potoček Otavščica proti soteski Pekel.

Voda je bila za Meniševce vedno dragocena. Bezovci smo imeli le dva majhna izvira, ki do danes k sreči še nista presahnila: izvira Beč in Brejnice. Predniki so si v večji, plitvi kraški kotanji – vrtači, severozahodno od vasi, uredili veliko lokev. Dno vrtače so utrdili z ilovico in globača je postala pravi, naravni zbiralnik deževnice – Lokev. Padavinska voda je ob deževju pritekala v Lokev tudi po strmem, skalnatem bregu iznad Cerkvene ograde. Velike, gladke skalnate plošče se na fotografiji še vidijo. Danes je vzpetina zaraščena.

Uporabnost bezovske Lokve se lepo razbere s fotografije. Na Lokvi se je živina odžejala zjutraj pri odhodu na pašo in ob povratku domov, enako je bilo tudi popoldne in zvečer.

Poleti in jeseni so ženske ob travnatem robu Lokve prale korenje, peso, repo, da so doma čisto v kotlu skuhale za hrano prašičem. Živino so na Lokvi napajali dvakrat dnevno tudi pozimi. Ker se je v mrazu na vodi naredil debel led, so ga morali izsekati s sekiro, da je živina lahko pila. Led so “sekali” tudi za žganjekuho. Na saneh so ga vozili do svojih hiš. Ledene kose so dajali v sod z vodo, kjer so se v ceveh utekočinjali alkoholni hlapi.

Zanimivo je, da je bila okolica Lokve dokaj čista kljub številni živini, ki se je tam napajala. Za snago so poskrbeli bližnji bajtarji, ki so z lopato ali motiko pobirali kravjake in jih vozili na domače gnojišče, da so spomladi pognojili svoje njivice. Dvojna korist: okolica Lokve je bila snažna, njivice pognojene.

Ob večerih so se na Lokvi od pomladi do jeseni živahno oglašale s svojim regljanjem žabe. Danes zanimive, idilično lepe in koristne Lokve ni več. Ko so kmetje opustili pašništvo, je začela umirati počasi tudi Lokev. Zaraščati jo je začel rogoz, v njem so se včasih ustavile tudi divje račke, in voda je počasi izginjala. Okoliško grmovje, ki ga živina ni več objedala, je sililo proti vodi. K izginjanju Lokve so pripomogli tudi ljudje, ki so v Lokev začeli odlagati gradbene odpadke.

Za red okoli in na osušeni Lokvi so končno poskrbeli bezovski gasilci. Leta 2006 so najprej uredili igrišče za nogomet, leta 2013 pa igrišče za košarko, ki so ga s pomočjo občine Cerknica tudi asfaltirali.

Fotografija je nastala junija 1942. Fotografiral je Matevž Švigelj – Mivč iz Selščka, ki je ob nedeljskih popoldnevih rad prišel v Bezuljak. Fotograf in dekleti so izbrali prav idilični, za vas pomembni kraj za fotografiranje.

150504106-001Na fotografiji sta ob južnem robu Lokve dve bezovski dekleti, prijateljici in sosedi. Na veliki skali sedi Ana Turšič – Kocjanova Ana, rojena 1920. leta, tedaj najlepše dekle na Menišiji. Sedaj živi v Logatcu. Ob skali stoji, oblečena v črno svileno haljo, Ivana Švigelj – Kešlanova Ivana, rojena 1922. Sedaj živi na Uncu.

Čas nastanka fotografije je lahko določiti ravno po Ivanini črni obleki. Bila je v črnini, ker je žalovala za svojim očetom Antonom Švigljem in 18-letnim bratom, tudi Antonom Švigljem. Oba so Italijani nedeljskega dopoldneva sredi januarja 1942 zverinsko ubili v gozdu Preska blizu Pokojišča. Namenjena sta bila na očetov rojstni dom v vas Zavrh nad Pokojiščem. Tja nikoli nista prišla. Domači psiček, ki sta ga imela s seboj, je s kraja morije pobegnil skozi gozd Preska, preko senožeti Polane, gozd Goščič, čez senožeti Gabrovce, dobško gmajno, skozi Dobec domov v Bezuljak – 2 uri hoda daleč, na domači prag. S cviljenjem, “pasjim jokom” je domače opozoril, da se je zgodilo nekaj hudega. Oče in sin sta bili prvi žrtvi okupatorja na Menišiji

Na severnem robu Lokve, na travnati ravnici se pase živina, ki jo varujeta dva fantiča – pastirja.

Slovarček:

  • kravjek: goveji iztrebek

Prispevek je napisala Marija Hren, Bezuljak.

Kraj: Bezuljak
Datum: poleti 1942
Avtor: Matevž Švigelj, Selšćek
Zbirka: Jakob Brancelj
Skenirano: 4. 5. 2015
Oblika: razglednica


Viewing all 92 articles
Browse latest View live